Crossroads of America Council serves 26 counties in central Indiana through three offices and seven camp properties. 

If you are unsure of a staff member to contact for your request, please contact the council by email or by phone at (317) 813-7125 and someone will direct you to the appropriate person.

INDIANAPOLIS
Golden-Burke Scout Center
7125 Fall Creek Road North
Indianapolis, IN 46256
Phone: (317) 813-7125
Toll Free: (877) 925-1900
Fax: (317) 813-7126 

Joe Wiltrout      
Joe Wiltrout
Scout Executive

 
     

ACCOUNTING

Kevin McPherson Judy Earl Jamie Neal Jan Vollmer
Kevin McPherson
Deputy Scout Executive
(317) 813-7099
Judy Earl
Fundraising -
Major Gifts
(317) 813-7137
Jamie Neal
Accounts Payable
(317) 813-7136
Jan Vollmer
Accounting Director
(317) 813-7138

DEVELOPMENT

Leslie Anderson Victor George Crys Gilliatt Jean Manka
Leslie Anderson
Director of Development
(317) 813-7113
Victor George
Director of Major Gifts
(317) 813-7062

Crys Gilliatt
Development Assistant
(317) 813-7098

Jean Manka
Director of Foundations &
Community Relations
(317) 813-7128

Carolyn Small Cindy Stewart Con Sullivan  

Carolyn Small
Senior Development
Director
(317) 813-7116

Cindy Stewart
Development Assistant
(317) 813-7115
Con Sullivan
Development Director
(317) 813-7087
 

FIELD SERVICES

Nathan Young Tara Boling Adam Cassady Laura Clay
Nathan Young
Director of Field Services
(317) 813-7058
Tara Boling
Exploring
Program Executive
(317) 813-7120
Adam Cassady
In-School Program -
Team Lead
(317) 813-7083
Laura Clay
Northeast
Sr. District Executive
(317) 813-7133
Sharon Cone Josette Crawford Sarah Cretin Placeholder
Sharon Cone
Registrar -
Team Lead
(317) 813-7075
Josette Crawford
After-School
Program Director
(317) 813-7121
Sarah Cretin
Del-Mi
District Executive
(317) 813-7081
William Etheridge
Field Director -
In-School, After-School
& STEM Programs
(317) 813-7076
Gabriel Gohier Andy Green Jessica Hofman Ryan Kelleher

Gabriel Gohier
Sugar Creek
District Executive
(317) 813-7111

Andy Green
Pathfinder
District Director
(317) 813-7069

Jessica Hofman
North Star
Sr. District Executive
(317) 813-7123

Ryan Kelleher
Field Director -
Central Section
(317) 813-7085

Marilyn Lopez Bryant Marion Denise Mead Celia Navarro
Marilyn Lopez
Field Director -
Western Section
(317) 813-7065
Bryant Marion
After-School
Program Leader -
Team Lead
(317) 813-7086
Denise Mead
Administrative Assistant to
Scout Executive, Field &
Marketing
(317) 813-7068
Celia Navarro
Pathfinder
Sr. District Executive
(317) 813-7114
Margo Purdy Keri Roby Ken Ruppel Matthew Simpson
Margo Purdy
Assistant Registrar
(317) 813-7074
Keri Roby
Sakima
Sr. District Executive
(317) 813-7073
Ken Ruppel
Senior Field Director
(317) 813-7091
Matthew Simpson
Exploring
Program Executive
(317) 813-7119
Juliana Sutter Elizabeth Tollefson Elizabeth Valencia Spencer Waldman
Juliana Sutter
Pioneer
District Executive
(317) 813-7101
Elizabeth Tollefson
Del-Mi
District Executive
(317) 813-7122
Elizabeth Valencia
After-School
Program Executive
(317) 813-7064
Spencer Waldman
STEM
Program Director
(317) 813-7078
Everett Young      
Everett Young
Bear Creek
District Executive
(765) 265-2204
     

MARKETING & PUBLIC RELATIONS

Mary Owens Karrie Baxter Tyler Givens  
Mary Owens
Director of Marketing
& Public Relations
(317) 813-7080
Karrie Baxter
Communications
Executive
(317) 813-7092
Tyler Givens
Digital Communications
Specialist
(317) 813-7059
 

PROGRAM

Lee Murdoch Patrick Covell Tucker Laprade Reem Okar
Lee Murdoch
Director of
Support Services
(317) 813-7124
Patrick Covell
Program Director
(317) 813-7093
Tucker Laprade
Program Director

(317) 813-7084
Reem Okar
Program Assistant
(317) 813-7094

 
Natalie Pearce Roger Weathers Sherry Webb  

Natalie Pearce
Program Manager
Team Lead
(317) 813-7067

Roger Weathers
Building
Supervisor
(317) 813-7063
Sherry Webb
Program Assistant
(317) 813-7117
 

SCOUT SHOP

Rob Tankersley Ron Parsons Greg Valdez Kim Waterfield
Rob Tankersley
Scout Shop
Manager
(317) 813-7071
Ron Parsons
Scout Shop
Assistant Manager
(317) 813-7070
Greg Valdez
Scout Shop Staff
(317) 813-7070
Kim Waterfield
Scout Shop Staff
(317) 813-7070

 


MUNCIE
3400 East Jackson Street
Muncie, IN 47303
Phone: (765) 288-0223
Fax: (765) 284-7534

Eric Sarlitto Karen Goth Placeholder  
Eric Sarlitto
Golden Eagle
District Director
Ext. 302
Karen Goth
Golden Eagle
District Executive
Ext. 301
Stacy Poole
Office Assistant
Ext. 300
 

TERRE HAUTE
501 South 25th Street
Terre Haute, IN 47803
Phone: (812) 232-9496
Fax: (812) 232-9497

Placeholder Placeholder Placeholder  
Aaron Craig
Wabash Valley
District Director
Ext. 4450

Katelyn Rush
Wabash Valley
District Executive
Ext. 4440

Debbie Morgan
Scout Shop
Manager
Ext. 4410
 

CAMP RANGERS

Placeholder Placeholder Placeholder  

Kevin Hobbs
Camp Belzer
Ranger
(317) 546-6031

Keith Korn
Ransburg Reservation
Ranger
(812) 837-9423
Terry McConnell
Camp Red Wing
Caretaker
(765) 288-0724
 
Placeholder Placeholder    
Todd VanHoover
Camp Kikthawenund
Ranger
(765) 552-7400
Levi Weakley
Camp Krietenstein
Ranger
(317) 642-8962
   

logo

7125 Fall Creek Road North
Indianapolis, IN 46256
(317) 813-7125


 

Privacy Statement
Terms of Use
Board Portal